Viis soovitust, kuidas tööintervjuul edukas olla
Tööintervjuu on tavaliselt paratamatu osa uuele ametipostile tööle asumise juures, ning ka kõige olulisem. Tavaliselt kujutab endast tööintervjuu vestlust värbajaga, mille käigus tuleb intervjueeritaval tööandjale tõestada, et just tema on kõige õigem inimene selle töökoha jaoks. Kuna iga tööandja viib tööintervjuud läbi natukene erineval moel, on raske anda detailset juhendit selle läbimiseks, kuid kindlasti on võimalik anda üldisemaid soovitusi ja nõuandeid, mis töövestlusel hea esmamulje jätmisel kasuks tulevad. Selles postituses toongi ma välja 5 säärast nõuannet.
- Esiteks tasuks enne tööintervjuud ennast kurssi viia selle töö kirjeldusega, kuhu sa kandideerid. Teades seda, kuidas korrektselt enda ametiposti nimetada, ning seda, mis ülesanded sind ees ootavad, saad sa oma tulevasele tööandjale endast hoolsa ja põhjaliku mulje jätta. Enne töövestlust tasuks kindlasti nende punktidega tutvuda, need on tavaliselt töö kuulutuses kirjas.
- Teiseks tuleks olla valmis vastama erinevatele tööintervjuudel levinud küsimustele, nagu näiteks “miks lahkusite viimasest töökohast” ja “millised on teie tugevused ja nõrkused”. Nendele küsimustele ei ole üldiselt vaja vastata üli detailselt – parem on lühike ja kindel vastus, kui terve eepose ettelugemine. Tasuks veel mainida, et küsimustele vastates pole mõtet valetada, valed tulevad töö käigus ruttu välja.
- Kolmandaks nõuandeks oskan soovitada mitte ainult küsimustele hästi vastamist, vaid ka heade küsimuste küsimist. Mitte ainult “kui suur palk on?” vaid ka täpsemaid töö tegemisega seotud küsimusi. Küsimusi küsides jätad endast pühendunud mulje, ja näitad tööandjale, et sul on tõepoolest huvi selle ametikoha vastu. Väldi küsimast küsimusi, mille vastused on kergesti omal käel leitavad(näiteks kuulutuse juures olevas tekstis).
- Neljandaks tuleks mõelda oma riietuse peale. Hoolid sa oma eraelus stiilist või mitte, väljanägemine on üks tähtsamaid osasid esmamulje loomisel, ning tööintervjuul tahad sa jätta endast head muljet. Seega ei oleks sobilik sinna minna harilikes tänavarõivastes. See aga ei tähenda, et peaksid selleks puhuks uhke ülikonna selga panema – harilikult piisab lihtsast business casual rõivastusest, see jätab sinust tööandjale viisaka ja hoolsa mulje, ning endal on ka mugav. Nõuandeid (inglise keeles): https://connecteam.com/business-casual-dress-code/
- Viiendaks, ja viimaseks, soovituseks on: jää iseendaks. See kõlab küll klišeelikult, kuid tööandja peaks vestluse käigus arusaama sinu enda olemusest. Liigselt valetades ja tõde väänates seda ei saavuta. Ühtlasi, kui sa pead tööintervjuu käigus palju valetama oma oskuste ja huvide kohta, siis tasuks kaaluda, kas see töö ikka on sinu jaoks õige.
Võttes kuulda neid nõuandeid on teil tööintervjuul kindlasti eelis vähem-ettevalmistunud konkurentide ees, kuid töökohta need siiski kindlalt ei garanteeri. Sellisel juhul tuleks veidi reflekteerida ja mõelda, mida oleks saanud paremini teha, ning ikka ja jälle uuesti proovida. Või tulla koolitusele, kus õpitakse muu hulgas koostama atraktiivsed CV-d ja saadakse rohkem nippe eneseturundamiseks. Koolituskalender asub siin: https://www.personaliekspert.ee/koolitusekalender/